Με τη συμμετοχή 22 σκακιστών και σκακιστριών πραγματοποιήθηκε το 2oΝεανικό Σκακιστικό Τουρνουά την Κυριακή 9 Φεβρουαρίου 2014 στα Γραφεία του Σκακιστικού Ομίλου Δράμας. Το τουρνουά διοργανώθηκε από το Σκακιστικό Όμιλο Δράμας και συμμετηχαν παιδια από την Καβαλα και την Ξανθη.Οι συμμετέχοντες είχαν ηλικία από 6 έως 18 ετών.Το τουρνουά διεξήχθη σε 7 γύρους και ο χρόνος σκέψης για κάθε παίκτη ήταν 10 λεπτά.
Μάχη έγινε για την κορυφή της γενικής κατάταξης όπου υπήρξε διπλη ισοβαθμία. Μετά την άρση των κριτηρίων ισοβαθμίας πρώτος αναδείχθηκε ο Χριστοφοριδης Χριστοφορος με 6/7 βαθμους. Λόγο της ήττας του στο μεταξύ τους ματς Την δεύτερη θέση κατέλαβε ο Τσιρλης Παντελης με σκορ 6/7 και την τρίτη θέση ο Δερμεντζης Ευθυμιος με 5,5/7.
Στην κατηγορία των Δημοτικών ισοβάθμησαν τρεις παίκτες όμως μετά την άρση ισοβαθμίας την 1η θέση πηρε ο Πιστοφιδης Γιαννης την δεύτερη ο Καζακος Μαρκος και τρίτος ο Βαγιανος Χρηστος.
Αναλυτικά τα αποτελέσματα είναι τα εξης: