IMG 20200104 174850Τo Σαββατο 4 Ιανουαρίου ολοκληρώθηκε το Πανδραμινό Πρωτάθλημα 2020 και ακολούθησε η τελετή λήξης του, κατά την οποία πραγματοποιήθηκε η κοπή της πίτας του Ομίλου και η απονομή των κυπέλλων και των μεταλλίων στους νικητές και στις νικήτριες της γενικής κατάταξης και των ειδικών κατηγοριών. Το Πανδραμινό πρωτάθλημα Σκακιού είναι μια από τις πιο παλιές και σημαντικές εκδηλώσεις του συλλόγου που γίνετε ανελλιπώς τα τελευταία 27 χρόνια. Στο φετινό πρωτάθλημα είχαμε το ευχάριστο γεγονός της παρουσίας 45 παιδιών στο σύνολο 51διαγωνιζομένων .Η παρουσία τόσων παιδιών στο πρωτάθλημα αλλά και στα μαθήματα του συλλόγου μας κάνει να αισιοδοξούμε για το μέλλον του σκακιού στη Δράμα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, νικητής και παράλληλα Πρωταθλητής Σκακιού Δράμας ανακηρύχθηκε ο Δεμιρτζόγλου Χρήστος μετα την άρση ισοβαθμίας με τον 2ο Σταμουδη Χρυσάφη και 3ο τον Χριστοφοριδη Βασιλη.

Στην κατηγορία κάτω των 18 ετών, την πρώτη θέση κατέλαβε η Κυριακίδου Χρύσα, με δεύτερο τον Σαχινιδη Κωνσταντινο και τρίτο τον Γεωργιάδης Δαβίδ.

Στην κατηγορία κάτω των 16 ετών, την πρώτη θέση κατέλαβε η Πιστοφιδου Ευσταθία, με δεύτερο τον Μήτρου Χρήστο και τρίτο τον Πιστοφιδη Ιωάννη ενώ 1ο κορίτσι ήταν η Χατζηγεωργιαδου Δήμητρα

Στην κατηγορία κάτω των 14 ετών, την πρώτη θέση κατέλαβε ο Καμπουριδης Πασχάλης ,με δεύτερο τον Χαλβατζη Βεργο και τρίτο τον Χατζηαθανασιαδη Κωνσταντινο ενώ 1ο κορίτσι ήταν η Ζοσιμαδη Αθανασια

Τέλος, στα κορίτσια στην κατηγορία κάτω των 12 ετών, πρώτος αναδείχθηκε ο Σαχινιδης Σταυρος με δεύτερο τον Γεωργιάδη Κωνσταντίνο και τρίτο τον Χατζηκυριακιδη Μηνα ενώ 1ο κορίτσι ήταν η Θεοδωρίδου Ιωάννα

Στην κατηγορία κάτω των 10 ετών πρώτος ήταν ο Κιρμανίδης Βασίλειος ,δεύτερος ήταν ο Σπανδωνιδης Βασιλειος και τρίτος ο Θεοδωρίδης Νικόλαος ενώ 1ο κορίτσι ήταν η Γιαρματσιδου Μυρτω

Στην κατηγορία κάτω των 8 πρώτη ήταν η Δεμιρτζογλου Μαρια-Ραφαηλια δεύτερη η Ισαακιδου Αννα-Μαρια και τριτος ο Κριβας Κωνσταντινος ενώ 1ο κορίτσι ήταν η Σπανδωνιδου Θεοφιλη.

Στις ειδικές κατηγορίες είχαμε 1ο βετεράνο τον Γκουτιούδης Ζήσης και 1η γυναίκα η Μολντοβαν Ανδρινα

Η διοργάνωση φέτος στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία, καθώς οι συμμετοχές έφτασαν τις εξήντα συνολικά, αριθμός σημαντικά μεγαλύτερος από τις τελευταίες χρονιές. Στην τελετή λήξης παραβρέθηκαν πολλά μέλη του συλλόγου, οι γονείς των νεαρών αθλητών, καθώς και άλλοι φίλοι του σκακιού στη Δράμα. Οι τυχεροί που βρήκανε το φλουρί κέρδισαν σκακιστικά βιβλία από γνωστούς εκδοτικούς οίκους στον σκακιστικό κόσμο. Ακόμα, ο Σκακιστικός Όμιλος Δράμας ανακοίνωσε τον αγωνιστικό προγραμματισμό του και μοίρασε σε όλα τα μέλη του το αγωνιστικό καλεντάρι της νέας χρονιάς με τις διοργανώσεις και τους αγώνες της περιφέρειας.

Για τις τελικές κατατάξεις, τα αναλυτικά αποτελέσματα καθώς και φωτογραφίες από τους αγώνες, μπορείτε να μεταβείτε στους παρακάτω συνδέσμους: